cistenie zubov u deti
PRE DETI

Ako a kedy začať deťom čistiť zuby?

Ako a kedy začať deťom čistiť zuby?

cistenie zúbkov u detí

O starostlivosti o detský chrup môžeme hovoriť už od prerezania dočasného chrupu. Ako a kedy začať deťom čistiť zuby je veľmi doležitá téma pre všetkých rodičov. Dobrý základ pre zdravý chrup svojho dieťaťa ovplyvňuje budúca mamička správnou výživou. Výživa hrá dôležitú úlohu nielen vo vývoji chrupu, ale aj pri vzniku zubného kazu. Dôležité je, aby organizmus budúcej mamičky dostával dostatočné množstvo bielkovín, vitamínov a minerálnych látok, ktoré sú potrebné pri budovaní budúceho chrupu dieťaťa. Pri narodení dieťaťa sú v čeľustiach zárodky dočasného chrupu a tiež zárodky niektorých stálych zubov. Dieťa musí mať naďalej správnu výživu a jeho organizmus nesmie trpieť nedostakom potrebných látok. Výživa sama osebe však nestačí na udržanie zdravého chrupu. Treba k nej pripojiť aj správnu starostlivosť a hygienu ústnej dutiny.

Ako na zubný kaz u detí?

Výskumy ukázali, že zo zvyškov cukrov, ktoré sa prilepia na zuby, sa pomocou baktérií tvoria kyseliny a tiež spôsobujú odvápnenie skloviny zubov a spôsobujú zubný kaz u detí. Je preto dôležité, aby deti konzumovali cukry iba v hlavných jedlách a namiesto cukríkov a sladkostí aby sme im dávali ovocie a zeleninu. A ak už dieťaťu dáme nejakú sladkosť, rozhodne nie pred spánkom. Mnohé mamičky batoliat robia zásadnú chybu, keď dieťaťu namáčajú cumlík do medu alebo cukru, aby ľahšie zaspalo. Keď má dieťa potom štyri-päť rokov, má všetky dočasné zuby postihnuté zubným kazom.

Ako a kedy naučiť deti čistiť si zuby?

Dôležité je uvedomiť si, že čím dlhšie sú sladkosti v kontakte so zubmi, tým dlhšie sa odvápňuje zubná sklovina, a tým častejšie vzniká zubný kaz. Z toho vyplýva dôležitá výchovná úloha rodičov – už v rannom detstve vypestovať v dieťati správne návyky hygieny ústnej dutiny.

Ako a kedy naučiť deti čistiť si zuby? Hotová rodičovská dilema… Najlepšie je začať, keď má dieťa dva roky, formou hry. Pre deti sú v predaji menšie zubné kefky a osobitné zubné pasty príjemnej chuti a farby, ktoré majú pri osvojovaní si návyku čistenia zubov veľký význam. Z praxe vieme, že dieťa si radšej čistí zuby vtedy, keď sa môže pri čistení vidieť v zrkadle. Spočiatku netrváme na trojminútovom čistení iba postupne, keď je staršie, predlžujeme čas čistenia na potrebné tri minúty. Ak chceme, aby si sieťa osvojilo tento zvyk natrvalo, musíme ho ustavične a vytrvalo dennodenne usmerňovať.

Kedy ísť s dieťaťom prvýkrát k zubárovi?

Neraz však ani správna výživa a úzkostlivá starostlivosť a hygienu ústnej dutiny nezabráni vzniku zubného kazu. Kedy ísť s dieťaťom prvýkrát k zubárovi je veľmi dôležité rozhodnutie a netreba ho odkladať na neurčito. Môže vaše dieťatko ušetriť od nepríjemných bolestí zúbkov.  Je preto dôležité, aby rodičia už v predškolskom veku dieťaťa (od dvoch do šiestich rokov) išli s ním najmenej raz do roka na prehliadku chrupu. Prehliadka je aj dôležitým výchovným momentom. Dieťa si zvyká na stomatologickú ambulanciu, na jej zariadenie a na pravidelné vyšetrenie chrupu. Rodičia robia veľkú chybu, keď idú z zubnému lekárovi prvýkrát vtedy, keď má dieťa už pokazený zúbok a keď ho už bolí. Pri ošetrení sa v dieťati vytvára negatívny postoj k stomatologickému ošetreniu, ktorý neraz pretrváva roky.

Na záver opäť zdôrazňujeme – správnu výživu, správnu starostlivosť o hygienu ústnej dutiny a preventívne prehliadky už v ranom detstve.

 320 total views,  1 views today

Related posts

Leave a Comment