Záhrada

Čistá voda v bazéne a ako sa používa bazénová chémia?

Čistá voda v bazéne a ako sa používa bazénová chémia?

1. Aká je správna tvrdosť vody v bazéne?

Kým voda určená na pitie musí obsahovať určité množstvo vápnika a horčíka, voda v bazéne by mala obsahovať týchto prvkov čo najmenší počet. Ak je voda tzv. tvrdá, nastáva vylučovanie rozpustených vápenatých a horčíkových solí, na ktoré sa potom nabaľujú ďaľšie nečistoty a vytvára sa vhodné prostredie na rast baktérií, rias a siníc. Preto aby bola voda v bazéne čistá, využíva sa na zabepečenie stálosti čistej vody a hygieny v bazéne – bazénová chémia.  Tvrdosť vody sa vyjadruje v nemeckých stupňoch tvrdosti – 1 °N = 18 mg oxidu vápenatého (CaO) v 1 litri. Mäkká voda potom nesmie mať viac ako 8 °N, stredne tvrdá voda 8  až 18 °N, tvrdá 18 až 30 °N a veľmi tvrdá nad 30 °N. V prípade bazénu na kúpanie je ideálna tvrdosť medzi 8 až 10 °N.

Bazénová chémia na zníženie tvrdosti vody v bazéne

Bazénová chémia

Prípravok znižuje tvrdosť vody v bazéne a zbavuje ju nepotrebných minerálov. Bazénová chémia je určená predovšetkým pre aplikáciu pri použití studňovej vody na napustenie bazéna. Takáto voda je veľmi bohatá na rôzne minerály. Tie pri zmiešaní s chlórom spôsobia hnedé zakalenie bazénovej vody.

 

 

2. Aké pH má mať voda v bazéne aby nevybledla bazénová farba?

Hodnota pH je podľa definície záporný dekadický logaritmus koncetrácie vodíkových ióntov. Neutrálny roztok má hodnotu  pH 7, v prípade hodnoty pod pod pH 7 ide o roztok kyslý,  pri pH hodnote nad 7, je naopak, zásaditý (alkalický). Ak je pH vody nízke môže nastať korózia kovových častí bazéna a strata farby použitých fólií a plastov.  Bazénová farba sa samozrejme dá zakúpiť a bazén renovovať aby bol pripravený na novú sezónu.

Kvalitný náter betónových bazénov

Farba na bazén

Farba Trexon H 2203 je chlorkaučuková farba na nátery betónových bazénov určená na nátery bazénov a nádrží na vodu . Preschnutý náterový film ( najmenej 10 dní po nanesení poslednej vrstvy ) chráni podklad betón , prípadne kov , pred účinkami vody . Farba H 2203 nie je vhodná na náter veľmi hladkých ( gletovaných alebo inak špeciálne upravených ) povrchov . Farba 2203 ( odtiene 0400 a 0508 ) bola testovaná v Štátnom zdravotnom ústave Praha a vyhovuje pre povrchovú úpravu bazénov . H 2203 vyhovuje pre nátery výrobkov , ktoré prichádzajú do nepriameho styku s potravinami, krmivami a pitnou vodou .

Nanášanie : Štetcom , valčekom pri teplote 15-25 ° C a relatívnej vlhkosti vzduchu do 70 % .

Riedidlo : H 6000.

 

 

  • Na vrchný náter betónového bazénu používajte iba najkvalitnešiu farbu, na to určenú
  • Pred náterom si dajte záležať na odstránení pôvodnej popraskanej farby
  • Ak nieje váš bazén krytý – naplánujte vykonanie náteru na slnečné počasie a bezvetrie. Je to hlavne kôli tomu aby na náter nenafúkalo peľové častice, drobné lístie, prach a pod…

Ak je, naopak, pH príliš vysoké, kalí sa vplyvom vylučovania voda, šíri sa chlórový zápach, ktorý dráždi oči. Optimálny hodnota by sa preto mala pohybovať v rozmedzí pH 6, 8 až 7, 6.

3. Ako sa meria dezinfekcia vody v bazéne?

Na kontrolu koncentrácie dezinfekčných prostriedkov vo vode na kúpanie slúžia testovacie súpravy, s ktorými možno presne určiť tvrdosť vody aj množstvo chlóru (odporúčaná hhodnota 0,1 až 0,5 mg/l). Vzhľadom na to, že presné určenie množstva tzv. voľného chlóru nieje jednoduché a ľahko môže dôjsť k prechlórovaniu (voda sa môže stať potom zdravotne škodlivou), oplatí sa pri menších a detských bazénoch použiť kyslíkové prípravky s prídavkom enzýmov, ktoré sú na pokožku oveľa šetrnejšie.

4. Čo urobiť s vodou z bazénu?

Vodu v bazéne treba stále kontrolovať a priebežne chemicky ošetrovať. Zloženie takto upravenej vody sa potom líši od vody určenej na pitie, a to do takej miery, že ju nemožno (napr. pri vypúšťaní bazénu) používať na polievanie záhrady či na kompostovanie, pretože má baktericídne účinky. Zničili by ste tak všetky pôdne mikroorganizmy nevyhnutné na úspešný rast rastlín.

XXL FAST SET 457 x 122 CM S KARTUSOVOU FILTRACIOU

Bazény na dvor

Nafukovací bazén je samonosný a veľmi jednoduchý pre povrchovú montáž. Stačí nafúknuť horný prstenec a bazén napustiť vodou. Stúpajúca hladina vody bazén sama postaví. Vypúšťanie zaisťuje výpustný ventil. Vďaka svojej pružnej konštrukcii je bazén vhodný pre rodiny s deťmi. Upúta svojou jednoduchou montážou a nízkou cenou. Súčásťou balenia je kartušová filtrácia.

 

Ako rýchlo zistiť či je voda v bazéne čistá?

Horúce letné dni si bez osviežujúceho kúpeľa nedokážeme predstaviť. Radosť z plávania v prírode alebo na kúpalisku však môže každému pokaziť nečistá voda. Ako ju spoznáte a aké komplikácie vám môže spôsobiť? Pre laika nie je jednoduché zistiť, či je voda znečistená, a teda ako veľmi môže kúpanie v nej ublížiť. Jednoduchým spôsobom môžete napríklad zistiť, či sú vo vode obávané sinice. Naplňte priehľadnú fľašu vodou až po hrdlo a nechajte ju 20 minút odstáť. Ak sa pri hladine vytvorí zelený prúžok, ktorý vyzerá ako zelená krupica alebo nasekané ihličie, a voda zostáva číra, potom sú v nej sinice.

Related posts

Leave a Comment