pekna okrasna zahrada
Záhrada

Záhradné jazierka musia žiť

Záhradné jazierka musia žiť

Záhradné jazierka s množstvom vody  a vlhkomilnej zelene často zvádza k myšlienke obstarať si aj niekoľko okrasných rybičiek. Ešte predtým sa však poraďte s odborníkom. Nie všetky druhy totiž znesú obmedzený objem rybníčka a prítomnosť vodných rastlín. V prípade, že sa vám podarí zabezpečiť dostatočnú výmenu vody, môžete sa vo väčšom jazierku pokúsiť o chov drobnejších druhov rybičiek (napr. karasov zlatých).

Filtračné jazierkové čerpadlo

  • Energeticky úsporné čerpadlo pre potoky a filtráciu, vhodné pre účinné prečerpávanie častíc do veľkosti 4-8 m.
  • Jazierkové čerpadlo s filtráciou na elektrický pohon cez 10 m prívodový kábel.
  • Maximálny prietok vody je 5000 litrov/hod. čo je určite postačujúce.
  • Maximálny výtlak zvládne na 2,6 metra.

 

Ryby do jazierka v záhrade

Ich prítomnosť isto oceníte, lebo dokážu účinné obmedziť výskyt komárov. Zároveň sa uistite, čím a v akých intervaloch ryby prikrmovať, ako často im meniť vodu (spravidla vždy iba časť) a pod. Ak sa už pre záhradné jazierko rozhodnete, zmierte sa aj s tým, že sa doň časom “nasťahujú” viaceré druhy živočíchov z okolia, hlavne pulce, mloky a žaby. Tieto obojživelníky síce účinne likvidujú hmyz a mäkkýše, no žaby sú charakteristické hlasným prejavom. Vodným rastlinám však neškodia. Stavebne však treba jazierko vyriešiť tak, aby sa doň pri daždi nesplachovala pôda a prípadné chemikálie z okolia.

Čistá voda v jazierku je základ

Kým obsah záhradného jazierka je zákonite zakalený a nepriezračný, v prípade bazéna určeného na kúpanie chceme vodu priezračne čistú, odolnú proti vzniku rias a najradšej s modravým nádychom. Udržať vodu dlhodobo čistú je však veľmi ťažké. Viac ako viditeľné nečistoty ju znečisťujú rýchlo sa množiace mikroorganizmy (baktérie, huby, riasy), ktoré so do nej dostanú nielen z ovzdušia. Ani tá najlepšia starostlivosť o záhradné jazierko vám nezaručí priezračne čistú vodu po celý rok. Ak máte možnosť vyčerpať vodu z jazierka, odporúčame tak urobiť na jar. Rybky z jazierka zatiaľ vylovte a odložte do nádoby s vodou. Po vyčerpaní jazierka, steny vystriekajte prúdom vody a takúto zbytkovú vodu ešte vyčrite vedrom, hrnčekom, alebo inou nádobou.

Jazierkové čerpadlo s fontánkou

Jazierkové čerpadlo s fontánkou na elektrický pohon cez 10 m prívodový kábel. Maximálny prietok vody je 5000 litrov/hod. čo je určite postačujúce. Maximálny výtlak zvldne na 3,1 metra čo zaručuje dostupnosť vody na rôzne vodopády a kaskády.

 

 

Rastliny do jazierka s vodopádom

Pri kompletnom čistení jazierka s vodopádom netreba zabudnúť na úpravu zelene. Je nutné ostrihať takmer všetky rastliny, ktoré prečnievajú do jazierka. Zabránite tak zbytočnému znečisteniu jazierka od hnijúcich listov. Tiež rastliny, ktoré sú určené na život v jazierku (napr. lekno) ošetrite. Odstrihnite odumierajúce listy, zmenšite korene.

Jazierková fontánka

 

Voda, ktorá padá vodopádom v jazierku často nanesie na kameň rôzne riasy a nečistoty. Tu stačí kamene očistiť kartáčom aby boli znova ako nové. Týmito úpravami zabezpečíte vášmu jazierku kompletnú čistotu a obnovu.

Jazierkový vysávač na bahno a kal

Ak chcete upustiť od manuálneho čistenia jazierka, máme tu pre vás aj možnosť pre uľahčenie práce. Jazierkový vysávač bahna ale aj záhradných bazénov od kalu, lístia či rias. Ponúka automatický štart a vyprázdnenie vďaka inteligentnej riadiacej jednotke. Objem nádrže je postačujúcich 30 L. Vysávač má vo výbave 3 sacie hlavice. A to: sacia hlavica na medzery, sacia hlavica na riasy a meniteľná univerzálna sacia hlavica (2-10 mm). Pre pohodlné vysávanie nám do väčšej vzdialenosti poslúži 4 m sacia hadica a 2 m vypúšťacia hadica.

Jazierkový vysávač na kal a riasy

Related posts

Leave a Comment